تبصره قوانين مورفی

یک چند وقتی هست که از دوستان مختلف ایمیل‌هایی با موضوع "قوانین مورفی" دریافت کرده‌ام. قبلاْ تنها اسمی از آن شنیده بودم، ولی اطلاعاتم با خواندن ایمیل کامل شد که به چند دسته از آن قوانین اشاره کرده بود. راستش بعد از خواندن آن متوجه شدم خودم بارها و بارها از این دست تجربیات داشته‌ام، یک‌جور اتفاقات به شدت حال‌گیر!! که همیشه خودم با این اصطلاح که «عجب شانس بدی دارم من»، به آن اشاره کرده بودم. خب، حالا می‌توانم اصطلاح بهتری به کار ببرم و بگویم که اتفاق افتاده، جزو قوانین مورفی است.

نمی‌دانم ورژنی که به دستم رسیده تا چه حد کامل است. چون در صورت کامل بودن هنوز جای چند مورد در آن حسابی خالی هست. درست مثل مواردی که من با آن‌ها برخورد داشته‌ام و اتفاقاْ که در این چند روز اخیر برای چندمین بار برایم تکرار شدند.

۱- وقتی که ماشین و یا پنجره را می‌شویید، حتماْ همان روز باران می‌بارد، حتی اگر قبلش هوا آفتابی باشد.

۲- وقتی که خانه را جارو می‌کنید، کمی بعدش حتماْ یک چیزی روی زمین می ریزد. (یادم هست در ایام دانشجویی، هر وقت که اتاق جارو می‌خورد، قندان که اتقاقاْ همیشه خاکه قند هم داشت روی موکت چپه می‌شد.)

۳- اگر چیزی لازم دارید و می‌خواهید بخرید، اگر تمام شهر را هم بگردید نمی‌توانید آن را پیدا کنید. وقتی پیدایش می‌کنید که دیگر وقتش گذشته باشد و دیگر احتیاجی به آن نداشته باشید.

۴- اگر چیزی لازم دارید و می‌خواهید بخرید، اگر تمام شهر را هم بگردید نمی‌توانید پیدایش کنید. در نهایت به چیزی راضی می‌شوید و به قیمت گرانی می‌خرید. کمی بعد درست همان چیزی را که می‌خواستید پیدا می‌کنید، حتی ارزان‌تر.

مطمئن هستم که موارد دیگری برای اضافه کردن دارم، اما الان حضور ذهن برای به یاد آوردنشان ندارم.

/ 2 نظر / 6 بازدید
بهنام

سلام رهای گرامی. شايد کمی از پاسخ اينها را در انديشه هايی که در مکاتبی چون « ذن » مطرح می شه + تفکر سيستمی + مکتب کپنهاگ بتو نين پيدا کني

سامان

سلام دوست عزيزم ، متشکرم از پيام تسليتتون ، گفتنی در مورد مرگ زياده اما ...