شکلات، نه مشکلات

امروز يک جمله‌ی جالب شنيدم، اون هم از شکسپير. اولش رو به خاطر ندارم، چيزی در مورد بادهای سرد زمستانی بود و اما بقيه‌اش، "... اين‌ها مشاورينی هستند که به من حقيقت وجودم را می‌شناسانند."

و اين کاملاْ درسته. کافيه ببينيم که بعد از تحمل مشکلات، چه چيز را به دست می‌آوريم. کافيه ببينيم چه ابعاد تازه‌ای از شخصيت وجويمان برايمان آشکار می‌شه و اين باعث می‌شه که بتونيم قدم‌های بعدی رو با توجه به آنچه که از خودمون کشف کرده‌ايم، برداريم. هميشه باور داشتم که آدم‌ها چند بعدی هستند. منظورم اين معنی رايج نيست که در زمينه‌های مختلف اطلاعات و يا مهارتی داشته باشی. بلکه ما در وجودمان توانايی‌هايی داريم که به اون‌ها آگاه نيستيم و بعد از مواجه شدن با مشکلات و عکس‌العملی که در برابر اون‌ها از خودمون نشون می‌دهيم، با زوايای ناشناخته‌ی شخصيتمون بيشتر آشنا می‌شويم.

و يا حتی ناتوانی‌هايی که اصلاْ از وجودشون خبر نداريم. بارها پيش می‌آد که در شرايطی رفتاری نشون می‌دهيم که باعث تعجب خودمون می‌شه، تا حدی غافلگير هم می‌شويم و باور نداريم اين ما بوديم که چنين عکس‌العملی نشون داديم، چون با يک زمينه‌ی پيش‌فرض انتظار ديگه‌ای از خودمون داشتيم. مثلاً خودمون رو آدم خيری بدونيم، اما تا وقتی که موقعيت جدی پيش می‌آد، از کمک دريغ کنيم و خيلی موقعيت‌های ديگه.

اين که آدم‌ها ظرفيت‌های نامحدودی دارند کاملاً‌ درسته. هميشه ياد اين مسأله می‌افتم که اگه به طور تدريجی حجم غذايی رو که می‌خوری زياد کنی، رفته رفته گنجايش معده زيادتر می‌شه و غذای بيشتری می‌طلبه. درست مثل ظرفيت توانايی‌های آدم‌ها، هر چه با مشکلات بيشتری مواجه بشوی، ظرفيت تحملت بالاتر می‌ره و خوب اين کلی فايده داره. چون هرچه که بيشتر می‌گذره با مسايل و مشکلات بيشتری مواجه می‌شوی که بايد با توجه به تجربيات قبليت با آن‌ها روبرو بشی و اون‌ها رو از سر راهت برداری. قطعاْ‌ غصه خوردن، نااميد شدن و کنار کشيدن راحت‌ترين کار ممکن است و سعی در حل مسأله کردن سخت‌تر و البته منطقی‌تر برای اون که مرد ميدانه.

بايد تصميم بگيريم که شاد بودن رو به صورت يک عادت دربياوريم. برای خودمون موقعيت‌های شاد ايجاد کنيم و در نهايت از اون‌چه که امروز داريم شادمان و قدردان باشيم. اين برای خودم بود که به صدبار يادآوری هم نمی‌شه بسنده کرد.

/ 4 نظر / 8 بازدید
سامان

کاملاْ‌موافقم ... اما به قول يک دوست ، شادی يک فرايند جمعی است شايد هم به همين دليله که توی اين مملکت کمه

simiagar

۱- سلام ۲-جون من از پرشين بلاگ بو يه سيستم وبلاگی ديگه ۳- يکی می گفت معلوم نيست شايد ماها در زمينهی علوم يا هنرهايی که هنوز به وجود نيومده باشند نابغه باشيم!!! ۴-خوش باشی

simiagar

دوباره سلام يه خاطر اين می گم که اين پرشين بلاگ يه سرويس کنده و به خصوص با اين سرعتهای لاک پشتی ما به جايی نمی رسه ....! بلاگ اسکای رو پيشنهاد می دهم البته بلاگ فا و ميهن بلاگ هم خوبند . هرچی باشند از این پرشین بلاگ بی امکانات که بهترند! خوش باشي

امیر

سلام فکر می کردم اينجا نظرم رو گذاشتم يادم رفته بود! پس حالا فقط می خوام ازتون تشکر کنم که سر میزنید واینقدر خوب نظر می دید ‌BYE