ارتباط قورباغه و بنزين

اگر یک قورباغه را در داخل آب داغ بیاندازی، فوری بیرون می‌پرد. اما اگر آن را در داخل آب سرد بگذاری و بعد آب را یواش یواش داغ کنی، قورباغه در آن می‌پزد. این یعنی، چون آب به آرامی داغ می‌شود حیوان بیچاره به آن عادت کرده و متوجه داغ‌تر شدن آن نمی‌شود. در نتیجه کار از کار می‌گذرد و او دیگر حتی قدرت این را ندارد که تغییری در شرایط خودش ایجاد کند و همان‌طور به آن شکل می‌ماند تا زمانی‌که ... پخته شود.

این مثال جالب را آقایی داشت به پهلودستی‌اش در صف اتوبوس می‌گفت. دو روزی بود که از جریان سهمیه‌بندی بنزین می‌گذشت و هنوز همه در شوک حاصل از آن بودند. حرف حسابش این بود که وقتی ناگهان گرانی می شود، همه به شدت عکس‌العمل نشان می‌دهند. اما وقتی که آرام آرام به قیمت‌ها اضافه می‌شود، مردم می‌سوزند و می‌سازند و چاره‌ای جز تحمل ندارند. پس تحمل می‌کنند و دم نمی‌زنند. اگر اعتراضی هست، فقط برای مدت کوتاهی‌ست. اما به هرحال گرانی هم چیزی است که مردم به آن عادت می‌کنند.

                                                                            Frog.jpg?uniq=-anwuo5

/ 2 نظر / 8 بازدید
Ye Aalame Harf

yek mesal ham bayad besazand baraye ghoorbaghe haee ke vaghti toye abe joosh mindazaneshoon ham hich ghalati nemikonan va faghat tooye taxi harf e masalan siasi mizanan va in mesal o baraye mellat e iran bekar bebaran!

بهنام

خوندم ! امضاء قورباغه ی در حال پخت ... حدوده ۲ ماه پيش داشتم حساب می کردم حداقل ها برای يه زندگيه ۲ نفره چقدره در ماه : تو حساب من ، گوشت قرمز حدود ۲ کيلو در ماه منظور شد و قيمت اونموقع ۵۵۰۰ تومان بود که من مثلا دست بالاش رو نوشتم : ۶۰۰۰ تومان ... چند روز پيش برای مادرم گوشت رو کيلويی ۷۳۰۰ تومان خريدیم . به اين ميگن امکان برنامه ريزيه حداقلی برای آينده